Menu

12 blogów, które podreperują Twoją wiedzę finansową

Takie podsumowanie jest potrzebne. Zmieniają się trendy – codziennie powstaje kilkadziesiąt blogów, o których autorzy zapominają po kilku dniach… Nie ukrywam, tak też było w kilku moich przypadkach, gdzie projekty wypalały się po kilku dobach.

Mimo, że nieczęsto się wypowiadam pod publikacjami na blogach finansowych to często czytam większość blogów z agregatorów blogów finansowych. Interesuję się giełdą, finansami osobistymi i inwestowaniem więc jest to idealna pożywka dla mnie. Możesz mi wierzyć lub nie, ale zdarza mi się sprawdzać w/w agregatory nawet kilka razy na dobę!

Niedawno postanowiłem, że mniej lub bardziej regularnie będę publikował na moim blogu, stąd pomysł na podzielenie się źródłami wartościowej wiedzy z zakresu finansów. Blogów jest kilkanaście, a ich kolejność jest całkowicie przypadkowa. Dodatkowo, postaram się napisać kilka słów na temat bloga lub autora. Jedno jest pewne – jeśli jeszcze nie czytasz tych blogów to zacznij jak najszybciej, bo wiedza ucieka Ci spod nosa.

1. wolnymbyc.pl

Wolny to postać dosyć znana w polskiej sferze finansowej. Przynajmniej jeśli chodzi o społeczność internetową. Porusza On tematy związane z wolnością finansową, która poniekąd stała się moją pasją. Pokazuje, w jaki prosty sposób można wydać mniej i się cieszyć. I nie mówimy tutaj o oszczędzaniu, a bardziej o przemyślanych decyzjach konsumpcyjnych. Uwielbiam czytać Wolnego, bo obszernie odnosi się do każdego tematu. Zdobył u mnie plus za dwa wpisy: wyremontował kawalerkę za 13.000 zł oraz pokazał jak mieć obiad za mniej niż piątaka dziennie.

2. bankobranie.blogspot.com & odsetkobranie.blogspot.com

Bankobranie to nic innego jak moda na wyciąganie pieniędzy od banków w legalny sposób. Nie od dziś banki organizują różne promocje (cashbacki, lokaty). Banki zarabiają na Tobie, ale także i Ty możesz na nich zarobić! Jak wynika z jednego z podsumowań, autor chwali się zarobkiem +400 zł w sierpniu 2015. Polecam blog – jest konkretny i zawiera aktualne oferty.

3. livesmarter.pl

Podobnie jak w przypadku bankobrania, tutaj również pojawiają się produkty bankowe. Żyj mądrzej, żyj świadomiej. Taka jest idea bloga LiveSmarter.pl. Wśród artykułów znajdziesz także oferty niezwiązane z finansami – od 12 do 25 października masz okazję odebrać darmową kawę w jednej z restauracji sieciowej… Jeśli jeszcze o tym nie wiesz to polecam udać się do serwisu, warto.

4. blofi.pl

Eugeniusz pojawił się na mojej liście blogów finansowych głównie dzięki publikacji swojego majątku netto. Polacy uwielbiają zaglądać do portfela innych osób. Ja także jestem jednym z nich. Patrzę na liczby. Liczby są cool. Autor chce do 2030 roku być wolnym finansowo. Postawił sobie cel i sukcesywnie do niego dąży. Blog ma być swego rodzaju pamiętnikiem z wędrówki. Eugeniuszu – wszystkiego dobrego i życzę Ci, abyś zrealizował swoje cele.

5. fridomia.pl

Myślisz – nieruchomości na wynajem. Mówisz – Sławek Muturi :-) Sławek często jest okrzykiwany jako guru rynku nieruchomości na wynajem w Polsce. Prowadzi firmę MZURI, która z powodzeniem działa na rynku polskim. Fridomia.pl to miejsce w Internecie, które jest pełne pozytywnej energii. Uwielbiam Sławka za jego publikacje na łamach bloga. Nie będę też ukrywał, że dzięki Niemu również zacząłem inwestować w nieruchomości na wynajem.

6. zaradnyfinansowo.pl

Mateusza znam osobiście. Człowiek poukładany, z którym warto przybić piątkę. Na początku 2014 roku postanowił, że założy bloga finansowego. Jak pomyślał, tak uczynił. Jego blog jest pisany regularnie od prawie dwóch lat i to właśnie cenię sobie w autorze. Mateusz doradzi Ci chociażby, czy warto instalować systemy antywłamaniowe lub dlaczego własna studnia się opłaca. Pozdrawiam serdecznie!

7. ofmoneyandman.blogspot.com

Minimalizm. Tak określiłbym blog Of Money And Man. Pierwszy z blogów, które skupiają się na giełdzie. Taka forma przekazywania treści pasuje idealnie do tematyki giełdy. Mało treści, ale konkretnie. Nie przestawaj pisać bloga, tak trzymać.

8. mieszkanicznikodposzewki.pl

Witam tematykę nieruchomości po raz kolejny. Jeśli chcesz poznać case study osób, które postanowiły zacząć inwestowanie w nieruchomości na wynajem to zapraszam do lektury. Jak wynika z wielu publikacji, część osób rozpoczęła swoja przygodę z inwestycjami przez przypadek. Mówi się, że nic nie dzieje się z przypadku – ja osobiście uważam, że jest nieco inaczej.

9. godnezycie.blogspot.com

Mało kasy, godne życie! Czyli rad kilka jak oszczędnie żyć… – tak autorka opisuje swój blog. Oprócz finansów jesteś w stanie poznać proste i szybkie, a przede wszystkim TANIE przepisy na obiady. Nie traktuję Godnego Życia jako blog kulinarny, bardziej jako inspirację do tego, że DA SIĘ. Da się godnie żyć za niewielkie pieniądze. Wystarczy pomyśleć. Wystarczy chcieć.

10. biznesoweinfo.pl

Agnieszkę czytam regularnie od kilkunastu miesiący. To miejsce dla osób przedsiębiorczych. Tutaj nie ma żadnego lania wody. Same soczyste porady. Jesteś freelancerem? Prowadzisz swoją firmę? Sprawdź, jak zarabiać na stronach internetowych. Jako osoba, która w przeszłości pracowała w domu, polecam serię wpisów „ABC pracy w domu – porady dla freelancerów”.

11. gosiaoszczedza.blogspot.com

Kolejny blog, który zawiera publikacje majątku netto (Gosia opublikowała dotąd jeden raport). Jeden z moich ulubionych blogów, które pisane są przez amatorów. Nie zrozum mnie źle – jest pisany „od ludzi do ludzi”. To zaleta i to całkiem spora. Dużą burzę na blogu wywołał jeden z wpisów, który zebrał +100 komentarzy.

12. portfelemerytalny.pl

Powiem krótko – długotrwałe inwestowanie oszczędności. Blog dotyczy tematyki, którą uwielbiam – inwestowanie na przyszłość. Emerytura z ZUSu? Nie, dzięki. Postoję. Chcesz poznać błędy każdego początkującego inwestora? Autor regularnie publikuje także swoje Portfolio. Powodzenia w dążeniu do celu!

Mam także dla Ciebie jeden blog, który został porzucony, ale wpisy są na tyle merytoryczne, że wypada go udostępnić. Jest to blog Kamila Matysika – praktycznieowynajmie.pl. Wspominam o nim, ponieważ obecnie „żyję” tematem nieruchomości i wynajmu, a Kamil opisuje wyczerpująco cały proces związany z wynajmem mieszkania. Może tym wyróżnieniem wpłynę na Niego i wróci do pisania bloga. W rodzimym Internecie brakuje konkretnego bloga z tematyki kupowania mieszkań na wynajem. Takie mam wrażenie.

Autor: Przemysław

23 lata. Zwariowany młody człowiek, który dąży do lepszego jutra. Wciąż się uczy sympatycznego życia. Uwielbia słuchać Indie Dance. Obecnie na drodze do niezależności finansowej.

 • http://www.blofi.pl Eugeniusz – blofi.pl

  Dziękuję za życzenia. Dzięki takim wpisom jeszcze bardziej jestem zmotywowany, aby osiągnąć swój cel :) Pozdrawiam

 • http://zaradnyfinansowo.pl/ Mateusz (ZaradnyFinansowo.pl)

  Ciekawe zestawienie! No i dzięki za wspomnienie o moim blogu :-)

 • http://finansenaobcasach.info/ Magdalena Bród

  Smuteczek :)

 • http://oszczedniccy.blogspot.com/ Oszczednicka

  Przydatne zestawienie. Nie znałam kilku z tych blogów (koniecznie muszę nadrobić). Zapraszam po inspirację również do nas :) Dzielimy się m.in. próbami wypełnienia realnego budżetu domowego. We wrześniu w końcu nam się udało :)

 • http://mysiak.net Przemysław Mysiak

  Hej Eugeniusz,

  Doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że nic tak nie działa na człowieka jak pochwała. Tobie się należy i to spora.

 • http://mysiak.net Przemysław Mysiak

  Buuuu :-)

 • http://mysiak.net Przemysław Mysiak

  Hej Oszczędnicka,

  Wasz blog znam i czytam. Poruszacie w ciekawy sposób temat finansów w rodzinie. Dobrze Wam to idzie, oby tak dalej!

  Przemysław.

 • http://oszczedniccy.blogspot.com/ Oszczednicka

  Dzięki za miłe słowa :)

 • http://gosiaoszczedza.blogspot.com/ Gosia Oszczędza

  Dziękuję za ujęcie w zestawieniu i trzymam kciuki za rozwój bloga :-)
  Amatorsko pozdrawiam ;-)

 • http://mysiak.net Przemysław Mysiak

  Hej Gosiu,

  Dzięki za miłe słowa. Liczę również na rozwój twego miejsca w sieci :)

 • http://www.blogokredytach.pl/ Michał Fidurski

  Ciekawe zestawienie, zgłębiam:)