Menu

Czym dla Ciebie jest finansowa wolność?

Każdy z nas inaczej wyobraża sobie wolność w życiu. Moim zdaniem niektórzy postrzegają to zjawisko jako marzenie, a inni z kolei wiedzą, że jest to jeden z kolejnych celów do osiągnięcia w ich życiu. Kilka lat temu, traktowałem wolność finansową jako marzenie – myślałem o tym, próbowałem coś zmienić w życiu. Obecnie jest to cel sam w sobie, który wymaga poświęcenia i podejmowania mądrych decyzji.

Nie ma jednej definicji wolności finansowej, ponieważ każdy ma inne wyobrażenie na jej temat. Ja posiadam swoją własną, która brzmi tak:

Wolność finansowa – stan finansowy, który pozwala Ci nie martwić się o jutro. Nie jesteś uzależniony od nikogo/niczego, ponieważ to pieniądze pracują dla Ciebie. Moje dochody niepochodzące z pracy zawodowej (czyli poza etatem) przewyższają koszty stanu życia, do którego jestem przyzwyczajony”

Być może Twoja definicja jest bardziej zbliżona do tego, że aby być wolnym, należy posiadać milion złotych na koncie. W mojej ocenie, nie każdy poradziłby sobie z takim funduszem i istnieje duża szansa na to, że większość osób „przepuściłaby” te pieniądze na luksusowe życie.

W Polsce żyje sporo osób (z nazwiska znam ich kilka), które otwarcie przyznają się, że osiągnęły stan wolności finansowej. Za przykład może posłużyć Sławek Muturi (autor bloga Fridomia.pl), który konsekwentnie budował swój portfel nieruchomości na wynajem i jego obecne dochody z tej działalności znacząco przewyższają koszta życia. Da się? Oczywiście! O Sławku usłyszysz jeszcze niejednokrotnie na łamach bloga.

Osiągnięcie niezależności finansowej wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdego stać na takie ograniczenia. Głównie chodzi o życie poniżej swoich możliwości finansowych.

Przykład:

Jeśli zarabiasz 3.000 zł netto miesięcznie to wydawaj mniej niż Twoje miesięczne dochody. Jest to podstawowa zasada, której trzymanie się, pomoże Ci zwiększyć oszczędności.

Im większe będą Twoje miesięczne oszczędności, tym prędzej będziesz mógł je zainwestować i otrzymywać zysk z inwestycji.


O wolności finansowej nie mówi się publicznie, o tym nie nauczysz się w szkole. W mojej ocenie, w naszym systemie nauczania brakuje przedmiotów, które pomogą Ci usamodzielnić się. W liceum uczyłem się Podstaw Przedsiębiorczości, ale były to podstawy podstaw. Nie powiem – polski Internet jest bogaty w treści tego typu, ale jest stosunkowo trudno je znaleźć i wykorzystać właściwie.

Kilka sposobów na wolność finansową

  • lokowanie gotówki na lokacie (odsetki to zysk pasywny!)
  • wynajem nieruchomości (o tym temacie będzie głośno na blogu)
  • własny biznes (odpowiednio poprowadzony biznes może działać samoczynnie, bez naszej ingerencji)
  • tantiemy

Uważam, że posiadanie pieniędzy samo w sobie jest bez sensu. Kiedyś pewien człowiek powiedział o pracy i pieniądzach w następujący sposób: „Biedni pracują za pieniądze, bogaci pracują za czas”. Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Czas biegnie nieubłaganie, a większość z nas podąża za ogółem w wyścigu szczurów. Nie będę pierwszym, który powie, że często kupujemy nowe samochody czy domy nie dla siebie, ale dla sąsiadów, aby pokazać im, że „nas stać”. Dla mnie jest to całkowicie pozbawione sensu i mija się z ideą osiągnięcia wolności finansowej. Sam jeżdżę 15 letnim samochodem i wiesz co? Nie wstydzę się tego, bo nie potrzebuję (obecnie) lepszego i większego samochodu.

alpine-810458_1280

Ile dzieli Cię od osiągnięcia wolności finansowej?

Od jakiegoś czasu jestem zwolennikiem spisywania każdego swojego wydatku. Dzięki temu jestem w stanie określić moje miesięczne zobowiązania finansowe (koszty życia). Dzięki temu planowanie stało się łatwiejsze, bo wiem, ile musiałbym zarabiać pasywnie, aby pozostać przy obecnym stylu życia.

Przykład:

Miesięczne zobowiązania (koszty życia) — 2.500 zł

Jeśli chciałbym przestać pracować w tym momencie, musiałbym wypracować sobie dochód pasywny, który zasilałby mój portfel co miesiąc kwotą minimum 2.500 zł. Ten stan osiągnę między innymi za pośrednictwem wynajmu 3 kawalerek (850 zł x 3 = 2.550 zł). Aby kupić te trzy kawalerki, musiałbym dysponować gotówką rzędu 400.000 zł. Nie są to małe pieniądze i w przypadku, gdy nie posiadamy zbyt wysokich dochodów, należy się nieźle nagimnastykować, aby je zarobić. Ułatwiony dostęp do pieniędzy mają osoby, które zarabiają w obcej walucie (np. dolar czy euro).

Aby zacząć drogę do wolności finansowej należy przede wszystkim posiadać niezależny fundusz awaryjny, który powinien wynosić minimum: 6 x Twoje miesięczne wydatki. W tym przykładzie będzie to kwota 15.000 złotych.

Podstawowe wartości, którymi powinieneś się kierować:

1) Kształć się całe życie – miej pasję

Mówi się, że największe pieniądze zarabia się na swojej pasji. Ja też jestem tego przykładem, gdyż będąc jeszcze na studiach zarabiałem spore pieniądze na tworzeniu stron internetowych. Z czasem przekształciło się to w dochód pasywny, który generuje mi pieniądze do dzisiaj. Programowanie, SEO oraz Internet to moje pasje, które w jakiś sposób przyczyniają się do większego pasywnego dochodu

2) Dbaj o swoją inteligencję finansową oraz finanse

Musisz mieć bezpośredni wgląd w to, co się dzieje z Twoimi oszczędnościami. Gdy co miesiąc otrzymujesz pensję z pracy na etacie, powinieneś znać przepływ tych pieniędzy. Powinieneś robić to w sposób inteligentny, przemyślany. Dzięki spisywaniu swoich wydatków, jesteś w stanie znaleźć swoje słabe punkty i je wyeliminować z budżetu, a to kolejny sposób na zwiększenie oszczędności.

3) Dziel kredyty na dobre i złe

Dobry kredyt – taki, który mimo comiesięcznej raty kredytowej, wkłada Ci pieniądze do portfela.

Zły kredyt – kredyt konsumpcyjny, który tylko i wyłącznie zabiera Ci pieniądze z portfela.

Nie jestem zwolennikiem odcinania się od jakichkolwiek kredytów – uważam, że te produkty finansowe są w stanie pomóc mi w osiągnięciu wolności finansowej (przykład: kredyt mieszkaniowy i mieszkanie na wynajem).

4) Podejmuj decyzje samodzielnie

Słuchaj innych, ale decyzję zawsze podejmuj samodzielnie. To Ty jesteś kowalem swojego losu, a nie ktoś, kto Ci doradza.

Nie pracuj dla pieniędzy, spraw aby to pieniądze pracowały dla Ciebie.
Robert Kiyosaki

Autor: Przemysław

23 lata. Zwariowany młody człowiek, który dąży do lepszego jutra. Wciąż się uczy sympatycznego życia. Uwielbia słuchać Indie Dance. Obecnie na drodze do niezależności finansowej.

  • http://Blogofirmie.pl BlogoFirmie.pl

    Zgadzam się w 100%, na początku trzeba zacząć od generowania dla siebie oszczędności.

  • http://mysiak.net Przemysław Mysiak

    Bez porządnych oszczędności nierozważne jest jakiekolwiek inwestowanie.