Menu

[WYWIAD] Nieruchomości, emerytura i wolność finansowa, czyli Sławek Muturi odpowiada na pytania

Mimo, że Sławka nie znam osobiście, to jakiś czas temu skontaktowałem się z Nim, aby zadać mu kilka pytań. W Internecie można znaleźć wiele wywiadów, których udzielił. W związku z tym, nie mogło zabraknąć go także tutaj, na moim blogu.

Tajemnicą nie jest, że Sławek posiada ciekawą ideę życiową. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę postanowił, że będzie nauczał innych za pośrednictwem webinarów, własnego bloga czy własnych książek. Pracował ciężko przez kilkanaście lat, aby teraz, cieszyć się wolnością dzięki mieszkaniom, które kupował równolegle podczas pracy na etacie.

Zapraszam do lektury wywiadu i podzielenia się swoją opinią poniżej za pośrednictwem komentarzy.

Założyłeś firmę Mzuri, która opiekuje się nieruchomościami na wynajem, a wcześniej pracując w konsultingu, zajmowałeś się równolegle kupowaniem mieszkań na wynajem. Dlaczego wybrałeś akurat tę drogę? Przypadek?

To nie przypadek, to raczej zobrazowanie powiedzenia “potrzeba jest matką wynalazku”. Kupowałem mieszkania na wynajem by móc przejść na wcześniejszą emeryturę, by móc zimować w tropikach. By uciec od zimy. A firmę Mzuri założyłem – po przejściu na emeryturę w wieku 43 lat – bo nie miałem komu przekazać pod opiekę mojego portfela mieszkań na wynajem. Nie było tego typu firm w Polsce.

Życie poniżej swoich możliwości finansowych wymaga sporo poświęceń. Przekonałeś tysiące osób, że dzięki inwestowaniu w nieruchomości na wynajem można osiągnąć wolność finansową. Czy uważasz, że każdy człowiek jest w stanie powtórzyć Twój sukces?

Uważam,że każdy jest w stanie powtórzyć moją drogę. Natomiast nie wszystkim się to uda. Nie uda się tym, którzy nie są Panami swoich potrzeb, są ich sługami. Umiejętniość życia poniżej swoich możliwości finansowych nie tyle wymaga wyrzeczeń (nie chodzi w niej o dziadowanie) ile samodyscypliny. Oraz wiary we własną wartość. Brak wiary we własną wartość może powodować to, że potrzebujemy ją wzmacniać konsumpcją na pokaz.

Czy uważasz siebie za osobę bogatą? W sieci wiele osób przypisuje Ci „łatkę” milionera.

Bycie bogatym jest bardzo względnym pojęciem, nawet jeśli zawężymy nasze rozważania do wymiaru finansowego. Osoba będąca właścicielem małej kawalerki w Warszawie i zarabiająca z jej najmu PLN 1200 miesięcznie (równowartość około USD 400) byłaby “bogaczem” gdyby przeniosła się do Indii czy Kambodży. Mało zarabiający Norweg byłby bogaczem na Białorusi.

Nie zaprzątam sobie głowy tym czy jestem bogaty czy nie. Ważne jest dla mnie, że osiągnąłem wolność finansową. Co ważne, bogactwo i wolność finansowa nie są – wbrew temu co się wielu wydaje – synonimami. To dwa odrębne stany, do których prowadzą dwie odrębne drogi. Odrębne strategie.

Z jakimi problemami Sławek Muturi borykał się 10 lat temu podczas kupowania nieruchomości?

Brakiem czasu. Brakiem wiedzy. Popełniałem wiele błędów, które w nieruchomościach – biorąc pod uwagę ich wysoką cenę jednostkową – są dość kosztowne. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wyciągnąłem wnioski z błędów, które popełniałem i wykorzystaliśmy te wnioski przy konstrukcji procesów dla funkcjonowania Mzuri (w zakresie zarządzania najmem) oraz dla Mzuri Invesments (w zakresie pomagania naszym Klientom w rozbudowie ich portfeli mieszkań na wynajem).

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby chcące wynajmować mieszkania?

Kupują zbyt drogo, bo nie potrafią odłączyć emocji. Z podobnych powodów, mają tendencję do zbyt kosztownego wyposażania mieszkań – pod swój własny gust. Marnują czas gdy ich mieszkanie stoi puste, bo nie mają czasu zrobić remont lub zacząć ogłaszać. Przy najmie, nie podpisują umowy; nie robią drobiazgowego protokołu zdawczo-odbiorczego. Zbyt późno i czasami zbyt emocjonalnie reagują na brak płatności od najemcy. Nie potrafią dobrze ustawić relacji biznesowych z najemcą. Czasami traktują go zbyt podejrzliwie.


japan-217878_1920

Obecnie mieszkanie na kredyt można kupić dysponując wkładem własnym w wysokości 10-15%. Wkrótce ma on wzrosnąć – czy uważasz, że nieco utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych przełoży się na zmiany rynku nieruchomości jeśli chodzi o wynajem?

Trudno mi spekulować. Wolę mówić o rzeczach, na których się znam. Spodziewam się, że rynek najmu będzie rosnąć. Jednym z czynników wzrostu będzie zmniejszona dostępność kredytów hipotecznych. Innymi czynnikami będą zmiany w naszym nastawieniu do własności (wczoraj posiadanie własnego M było synonimem “sukcesu życiowego; jutro normą może stać się wynajem, który daje większe poczucie wolności i elastyczności życiowej). W zachodniej części Europy mieszkania na wynajem stanowią 20-40% ogólu, w Polsce tylko 4-5%. Wzrostowi rynku najmu sprzyajć tez będą czynniki demograficzne – imigracja, wzrost liczby singli, rozwodów, starzenie się społeczeństwa.

Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę. Młodzi ludzie (i nie tylko) szukają lepszego życia poza granicami kraju. Polska się wyludnia. Czy Twoim zdaniem, odbije się to na rynku wynajmu?

Tak samo jak wiele ludzi wyjeżdża dziś gdy Polska jest jeszcze realtywnie biednym krajem, będzie do Polski przyjeżdżać gdy zarobki w Polsce będą doganiać te w Zachodniej Europie. Już dziś widzimy sporo najemców – cudzoziemców I to nie tylko z Ukrainy, ale też z Hiszpanii, Grecji, Włoch I innych krajów

Mimo tego, że jesteś na „emeryturze”, jeździsz po świecie, realizujesz swoje pasje. Jedną z nich jest edukowanie innych ludzi na tle finansowym – przeprowadzasz webinary, piszesz blog i chętnie się wypowiadasz na temat swojej działalności. Jak oceniasz edukację finansową „przeciętnego Kowalskiego”?

Tak, jestem dość zajętym emerytem i prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie by to się miało zmienić. Nuda zabija, a ja chcę żyć i doświadczać życia.

Edukacja finansowa Polaków jest słaba. Czasami nawet dyrektorzy finansowi dużych firm słabo sobie radzą z własnymi finansowami, osobistymi. Zdarza się, że zajęci swoją pracą i karierą nie mają czasu zabezpieczyć własnej przyszłości finansowej.

I to dlatego moją osobistą misją stało sie wesprzeć jak największą liczbę Polek i Polaków w osiągnięciu wolności finansowej. Dzielę się swoją wiedzą i swoimi doświadczeniami na wiele rozmaitych sposobów.

We wpisie na blogu Fridomia.pl napisałeś, że odwiedziłeś wszystkie kraje świata. Gratuluję Ci. Czy czujesz swego rodzaju spełnienie? Zwiedziłeś cały świat, czas na wszechświat? :) Która część globu spodobała Ci się najbardziej?

Wszechświat zupełnie mnie nie interesuje. Jeżdżę po świecie by lepiej poznać życie, by porozmawiać z ludźmi, odkryć nowe perspektywy patrzenia na to co w życiu ważne. A w kosmosie nikogo nie spotkam.

Czy czuję spełnienie z powodu odwiedzenia każdego kraju na świecie? Nie, nie czuję, bo dla mnie podróżowanie to życie, to proces, a nie jakiś zamknięty projekt. Chyba nigdy nie będę miał dosyć podróżowania, bo tak jak ryba dobrze czuje się w wodzie, a ptak w powietrzu, tak ja się dobrze czuję w podróży. Czy ptak czuje jakieś spełnienie z latania? A ryba z pływania? Wątpię.

Która część globu mi się spodobała? Na co dzień patrzę na świat w optymistycznych, pomarańczowych okularach. Gdy podróżuję, to widzę świat w różowych okularach. Wszystko i wszędzie mi się podoba. Gdybym miał powiedzieć gdzie najbardziej – to wszędzie. Jest tylko kilka krajów, do których niespecjalnie chciałbym powrócić. Gdybyś mnie dodatkowo docisnął z odpowiedzią – to chyba najlepiej czuję się w parku narodowym pełnym zwierząt. Takich parków narodowych jest sporo w Kenii.

Jakich rad udzieliłbyś osobie, która ma lat 20-25 i również chciałaby być wolna finansowa za powiedzmy 25 lat?

Niech wyznaczy sobie bardzo klarowny cel – ile chce mieć co miesiąc wpływu gotówki z najmu mieszkań, za ile lat i bazując na jakim typie nieruchomości. Niech nie wydaje wszystkiego co zarabia, tylko część swoich zarobków oszczędza i inwestuje. Jeśli zarabia zbyt mało, niech postara się zarabiać więcej – dodatkowy etat, udzielanie korepetycji, handel na allegro. Niech uczy się panowania nad swoimi potrzebami.


buildings-498198

Inwestować może sama, ale może też wspólnie ze mną. Ostatnio uruchomiliśmy platformę do grupowego inwestowania w nieruchomości na wynajem, w formule crowdfund investing – Mzuri CFI. Zbieramy kapitał i zakładamy celową spółkę inwestycyjną, ktorej celem jest zakup mieszkań, ale też kamienic, ich remont i wynajem. Zyskami z najmu dzielone są wśród udziałowców w proporcji do objętych udziałów.

Dzięki temu, że duży może więcej, kupujemy kamienice, których najem daje o wiele większy zwrot niż najem mieszkań (ze względu na niższy jednostkowy koszt pozyskania mieszkania w kamienicy). A wyższy zwrot z najmu przekłada się na skrócenie drogi do wolności finansowej. Dodatkowo, dzięki temu, że w Mzuri CFI wszyty jest cały know-how i doświadczenie Mzuri w zakupie, w remoncie, w wynajmie mieszkań, inwestor uniknie kosztownego uczenia się na własnych błędach.

Zapraszam do wspólnego ze mną inwestowania (ja też inwestuję w każdą ze spółek Mzuri CFI). Tak czy inaczej, życzę sukcesów na drodze do wolności finansowej. Warto ten stan osiągnąć.

Sławek Muturi – były konsultant w Andersenie oraz Deloite, inwestor w mieszkania na wynajem, dzięki którym w maju 2009 roku, w wieku 43 lat przeszedł na emeryturę. Obecnie jego misją jest pomoc jak największej liczbie osób w osiagnięciu wolności finansowej. Realizuje ją pisząc książki (5), artykuły i wywiady (ponad 500), prezentacje (kilkaset). Dodatkowo, założył Mzuri, która opiekuje się mieszkaniami na wynajem (obecnie ponad 1300), Mzuri Investments (pomogło w zakupie ponad 300 mieszkań na wynajem), a ostatnio Mzuri CFI – platforma do grupowego inwestowania w najem. Odwiedził każdy – bez wyjątku kraj na świecie i co roku uczy się innego języka (zna już 11). Autor bloga Fridomia.pl.


Gdy czytam wywiady ze Sławkiem, mam wrażenie, że to wszystko jest takie proste. Zarabiaj więcej, wydawaj mniej, oszczędzaj i inwestuj. I wiesz co? To jest proste. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Chyba nie muszę mówić, że Sławek przekonał mnie pośrednio do inwestowania w nieruchomości na wynajem? ;-)

Jako dodatek, przekazuję Ci ciekawe wideo wzbogacające wywiad.

Autor: Przemysław

23 lata. Zwariowany młody człowiek, który dąży do lepszego jutra. Wciąż się uczy sympatycznego życia. Uwielbia słuchać Indie Dance. Obecnie na drodze do niezależności finansowej.

  • https://www.facebook.com/newsy.na.biezaco/ Na bieżąco

    Podpowiecie jakieś tricki, jak osiągnąć sukces w e-handlu? Zbieranie leadów, konwersja etc? Jak docierać do ludzi?

  • http://cardholder.pl Marcin z Cardholder.pl

    Bardzo ciekawy wywiad i bardzo ciekawy gość. Warto też wspomnieć o Mieszkaniczniku, który zrzesza inwestorów z całej Europy. No i o fantastycznym dorocznym kongresie Mieszkanicznika, który gwarantuje prawdziwe fontanny wiedzy z zakresu nieruchomości.